Ženy, které zlákal vesmír. Tyto úspěšné dámy fandí Czech Space Weeku

29. 10. 2020

Účastnice prvního ročníku Czech Space Week

Raketová inženýrka. Nákupčí Evropské kosmické agentury. Jednatelka technologického giganta OHB Czechspace. Psycholožka vesmírných misí. IT expertka, která boří zažité mýty ženách v technice. Ředitelka inovací v evropské agentuře, která zavádí navigační družicový systém Galileo v dopravě a logistice. 

Tyto inspirativní ženy jste mohli potkat na prvním ročníku Czech Space Weeku. Jejich příběhy jsou inspirací pro všechny ženy, které mají chuť měnit svět! I když se letos panelové diskuze přímo nezúčastní, naši akci nadále podporují a my vám je rozhodně chceme představit.

Czech Space Week se letos uskuteční v online podobě. Ve středu 11. listopadu budeme věnovat tématu Space for Women a do panelové diskuze jsme opět pozvali několik velmi zajímavých žen, které se s vámi podělí o své příběhy. Sledujte náš web nebo Facebook a včas se dozvíte aktuální program online přednášek a vysílání.

Tina Büchner da Costa

Tina je přesvědčena, že jí v žilách místo krve teče raketové palivo. O letecká témata se zajímala od dětství, vystudovala letecké inženýrství a psychologii podnikání. Dnes působí jako systémová inženýrka programu Ariane Engineering v European Space Agency – ESA. Má 15 let zkušeností v kosmickém sektoru, byla u startu několika raket a dokonce se zúčastnila výcviku pro astronauty, díky čemu se téměř stala první německou ženou ve vesmíru. 

Tinu můžete sledovat na Twitteru, kam sdílí své zajímavé postřehy z oboru.  

Markéta Čápová

Markéta je smluvní specialistkou pro oddělení nákupu v Evropské kosmické agentuře v nizozemském Noordwijku. Sama říká, že se k ESA dostala čistou náhodou v roce 2013, od té doby podpořila řadu projektů agentury. Její největší a nejnovější profesionální úspěch je otevření byznys inkubátorů ESA v Maďarsk a Norsku. Zasloužila se také o založení brněnské pobočky inkubátoru, který pomáhá startupům uspět v kosmickém průmyslu. Markéta také již dva roky působí jako kontraktorka v pražské společnosti Honeywell Aerospace. 

Podívejte se na profil Markéty na LinkedInu a inspirujte se jejími zkušenostmi. 

Ariane Wyen

Když jí bylo 10, sledovala v televizi poprvé start rakety Ariane 5. Od té doby snila o tom, že se stane raketovou vědkyní nebo astronautkou. Vystudovala leteckou techniku na univerzitě ve Stuttgartu v Německu – obor vesmírné systémy a mechanika. V roce 2012 zahájila Ariane svou kariéru v OHB System AG v Brémách jako inženýrka strukturálního systému pro projekt SARah, německý radarový systém družicových radarů. Dnes pracuje jako jedna z jednatelek společnosti OHB Czechspace s.r.o. v Brně a je nadšená, že žije v zemi, která vyslala do vesmíru prvního evropského astronauta. 

Sledujte Ariane na Twitteru, pokud sdílíte její vášeň pro objevování vesmíru. 

Lucie Davidová

Na střední škole vyhrála soutěž Expedice Mars a později ji pomáhala organizovat. Právě to ji přivedlo k přemýšlení o psychologických aspektech vesmírných misí. V prvním roce studia psychologie provedla svůj první výzkum a díky grantu od ESA mohla prezentovat svoji práci na Mezinárodním astronautickém kongresu v Mexiku. Lucie se podílela na několika projektech simulujících mise na Měsíc a Mars, které jí umožnily nejen shromažďovat údaje pro její výzkum, ale také vyzkoušet si roli psychologa mise a Capcomu (= capsule communicator) v centru kontroly mise.

Podívejte se na video, ve kterém Lucie mluví o psychosociálních výzvách, se kterými se musí kosmické posádky vypořádat, aby se mise povedla. 

Barbora Bühnová

Bára je doktorkou informatiky na Masarykově univerzitě a členkou sdružení Czechitas. Zvědavost ji provádí celým životem a po střední škole ji přivedla k nečekanému rozhodnutí skočit do neznáma a… vystudovat IT. Dnes je v této oblasti doma: zůstává v univerzitním prostředí, vede několik výzkumných týmů na Fakultě informatiky MU a Ústavu výpočetní techniky MU, působí v Akademickém senátu, Disciplinární komisi a pořádá konference po celém světě. Barbora je chodícím příkladem toho, že vydržet u obtížných a zdánlivě nezvládnutelných výzev se v životě vyplácí! 

Podívejte se na rozhovor s Barborou v pořadu Forbes 17 výjimečných. 

Kateřina Střelcová

Kateřina je ředitelkou inovací pro rozvoj trhu v Evropské agentuře GNSS. Pomáhá implementovat evropské globální navigační družicové systémy, Galileo a EGNOS, do letectví, dopravy a logistiky. Součástí její práce je také vývoj nových aplikací a řízení leteckých a výzkumných projektů ve vesmírném sektoru. Získala titul Master of Science (MSc.) v oboru Přeprava na Univerzitě Texasu a vystudovala obor Provoz a řízení letecké dopravy na Českém vysokém učení technickém v Praze. Pracovala pro GE Aviation, kde mimo jiné koordinovala projekt pro networking českých žen v letectví. 

Přečtěte si zajímavý rozhovor o tom, co Kateřina dělá.

Zaujaly vás příběhy žen, které živí vesmír? Sledujte naši panelovou diskuzi Space for Women 11. listopadu od 19:00 a potkáte další osobnosti, které vám dokážou, že vesmír ženy potřebuje! 

Organizátoři akce

Spoluorganizátoři akce

 

Generální partner

Partneři

  

Podporují

Mediální partneři