/

21. 10. 2024

Budovy Czech Space Weeku 2024 – díl 2.

Letošní Czech Space Week se mimo jiné odehraje v několika architektonicky zajímavých budovách. Užijte si tedy s námi architektonické okénko a dovolte nám představit naše krásné prostory!

 

 

Oáza klidu uprostřed Bubenče
Víte, kam se vydat za úžasnou atmosférou novorenesance a kde budete mít možnost zúčastnit se jedinečného semináře Academia & Industry in Space Projects? Pokud ne, tak nám dovolte představit Vilu Lanna! 

Tento památkově chráněný architektonický klenot najdeme v rezidenční čtvrti Bubeneč v Praze 6. Postaven byl v roce 1872 významným průmyslovým podnikatelem, budovatelem a sběratelem uměleckých památek Vojtěchem Lannou jako letní odpočinkové sídlo.

Budova se zvenčí pyšní krásnými freskami, které podle kartonů Josefa Mánesa zpracoval Viktor Barvitius. Ten spolupracoval i na freskové výzdobě interiéru.

Přízemí vily se skládá z haly s recepcí a dvěma společenskými sály s bohatou nástěnnou obrazovou malbou. Menší sál lze – se svojí kapacitou 18 míst – využít k slavnostním obědům či večeřím. Větší sál je možné společně s přilehlou terasou využít pro svatební či rodinné oslavy, konference nebo třeba semináře. Budova se skládá z průčelní budovy obdélného půdorysu s jedním vybíhajícím ramenem a bočního křídla s dvoupatrovou věží s plochou střechou na jejímž vrcholu je vyhlídková terasa. Ta je ohrazena zábradlím s kuželkovou balustrádou. Od sklepa až po vrchol vystoupáme po točitém kamenném schodišti, z něhož byl přístup do hostinských pokojů. Na své si zde přijdou zejména milovníci výhledů – ze zmíněné věže je úžasný výhled na celou Bubeneč, Trojský zámek s okolními vinicemi, i pražskou ZOO.

Novorenesanční vilu, v současné době patřící Akademii věd obklopuje nádherně zrekonstruovaná zahrada s několika lavičkami, které můžete využít k odpočinku i relaxaci. Pokud preferujete soukromí, můžete navštívit i zdejší zahradní altánek.