/

2. 7. 2024

Čeští žáci válcují AstroPi!

Zapojení českých žáků do výzvy AstroPi Evropské kosmické agentury je každým rokem větší! Mladí čeští programátoři jsou na evropské špičce. Alespoň co do počtu projektů poslaných do soutěže AstroPi Challenge Evropské kosmické agentury (ESA) . Po loňském úspěšném minulém ročníku se organizátoři nechali slyšet, že čeští žáci mají na to být na pomyslné bedně v počtu projektů, které poběží na mikropočítačích na Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Nikdo ale nečekal, že se tak stane hned další rok.

AstroPi Challenge je mezinárodní soutěž pro týmy o 2 až 6 členech, kterou pořádá Evropská kosmická agentura ESA ve spolupráci s Raspberry Pi Foundation. Soutěž se skládá ze dvou misí: Mission Zero a Mission Space Lab. Projekty jsou vypracovány s pomocí textového (nikoliv blokového) programování v jazyce Python a autory jsou žákovské týmy do 19 let z celé Evropy.

Mission Zero je rychlejší a jednoduší. Úkolem je využít senzorů na microPC, který se nachází v modulu Columbus na ISS, a data o osvětlení použít v obrázku, který se objeví astronautům na oběžné dráze na LEDkové matici. Jednoduše řečeno tedy žáci naprogramují displej počítače na palubě ISS, tak aby zobrazil pozdrav nebo obrázek.

Mission Space Lab je náročnější (a letos to opravdu náročnější bylo). Úkolem je pomocí dat z ISS splnit výzkumný úkol. Letos museli s využitím kamery a knihovny počítačového vidění naprogramovat microPC na ISS tak, aby při pohledu z okna počítač dokázal okamžitě spočítat rychlost, jakou ISS letí.

Zásluhu na letošních číslech nemají jen organizátoři z ESERO Česká republika a jejich osvětová činnost, ale především všichni inspirativní a aktivní učitelé, mentoři a školy, které pomáhají tuto unikátní příležitost šířit dále, organizují podpůrné aktivity a kotví tyto aktivity ve školních a tematických plánech.

 Může jít o obrázek text

V tabulkách jde o absolutní čísla, bez přepočtů na počet obyvatel.