Letošní Czech Space Week přinesl akce pro odborníky i širokou veřejnost, připomněl 15 let České republiky v ESA a dal prostor ženám v kosmickém průmyslu i žákům a studentům. Šestý ročník akce přilákal přes tisícovku návštěvníků a potvrdil, že Česko je v kosmickém průmyslu silným hráčem.
Celý vesmírný týden odstartoval brněnským workshopem zaměřeným na kosmické analogové mise. Při nich se na Zemi simulují podmínky pobytu ve stísněných prostorách kosmické rakety a nabízí se tak řada témat k výzkumu. Jak lidé interagují v uzavřeném prostředí, jak zajistit jejich fyzické zdraví nebo jak v nestandardních podmínkách pěstovat jídlo? Workshop plný diskuzí pořádali CHASM společně se startupem ICEE.Space, kteří analogové mise organizují.
Výročí vstupu do Evropské kosmické agentury
Pondělí patřilo oslavě 15. výročí vstupu Česka do Evropské kosmické agentury (ESA). Akci při této příležitosti pořádalo Ministerstvo dopravy a přivítalo na ní osobnosti, které určují směřování Česka v oblasti kosmických aktivit. Na konferenci vystoupil ministr dopravy Martin Kupka, ministr zahraničních věcí Jan Lipavský i ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová. Nechyběly také příspěvky zástupců českého kosmického průmyslu a akademické a výzkumné sféry. Pozvání přijal i Josef Aschbacher, generální ředitel ESA. Všichni řečníci potvrdili, že vesmírné odvětví je oborem budoucnosti, který by mělo Česko podporovat a dále rozvíjet.
Konference Space2Business přivítala zástupce z bukurešťské devítky
Následně Brno hostilo konferenci Space2Business – dva dny plné přednášek, diskuzí i prostoru pro networking a individuální schůzky pro zástupce kosmického průmyslu. V hotelu Passage se potkalo přes 600 odborníků z více než 30 zemí světa. Návštěvníci se seznámili například s letos schválenými českými ambiciózními misemi AMBIC a QUVIK i misemi SOVA a LUGO, vyslechli přednášku o polském či maďarském kosmickém programu a byli svědky diskuze nejen o budoucnosti kosmického výzkumu a průmyslu mezi zástupci zemí takzvané bukurešťské devítky. Vlastní program přinesli také partneři Czech Space Week: TRL Space, Czech Space Alliance, Honeywell, OHB Czechspace, ACT Space, Advacam, Brno Space Cluster, CGI, Huld, Stratosyst či VZLÚ. Součástí akce byl i veletrh, kde se prezentovaly přední české kosmické firmy, kariérní veletrh věnovaný studentům nebo vyhlášení soutěže Get Space Inspired, kterou pořádali ESA Technology Brokeři pro ČR letos na podzim. Pokud jste Space2Business zmeškali, můžete si pustit alespoň jednu z jeho panelových diskuzí ze záznamu – Technical Education and Talent Attraction, kterou moderoval šéfredaktor e15 Nikita Poljakov.
Během průmyslových dní v Brně proběhla startupová soutěž
Během průmyslových dní v Brně se představily také nováčci českého kosmického průmyslu – startupy inkubované v Business Incubation Centru Evropské kosmické agentury (ESA BIC). ESA BIC Demo Day přivítal sedm firem, které byly do inkubace přijaty v roce 2023, a následně dal prostor zkušenějším startupům, aby poměřily své síly v Pitch Competition. Na slavnostním večerním Space Gala byl pak vyhlášen vítěz soutěže – startup Spacemanic zaměřený na výrobu cubesatů a družicových komponentů.
Konference Space2Business dala prostor také tématu propojení kosmického průmyslu a energetiky v kontextu udržitelnosti. Fórum Space & Energy for Sustainability bylo fórem pro výměnu zkušeností pro odborníky z obou odvětví a ukázalo příklady efektivní spolupráce mezi oběma obory.
Vesmír není jenom pro muže, ukázala talk show Space4Women
Dále nás program Czech Space Weeku zavedl znovu do Prahy, kde ukázal, že i v kosmickém odvětví působí řada inspirativních a úspěšných žen. V talk show Space4Women se o své zážitky a zkušenosti z převážně mužského vesmírného světa podělily Kimberly Sofge, Project managerka mise Lugo v TRL Space, Ludivine Leger, Structural Analyst v OHB Czechspace, Daniela Jovic, COO kosmického startupu Spacemanic, a Lucie Fojtová působící na Hvězdárně a planetáriu Brno. Záznam celé debaty si můžete pustit na stránkách ČTK.
Czech Space Week 2023 si užila i široká veřejnost
Vesmírný týden uzavřely v pátek 1. prosince dvě akce pro širokou veřejnost. Planetárium Praha připravilo konferenci Příští zastávka: Vesmír, na které žákům a studentům představilo příležitosti, jak se mohou stát součástí vesmírného odvětví. Řečníci z různých oblastí od průmyslu přes vědu studentům představili aktuální témata, která hýbou kosmickým světem a motivovali je prohlubovat jejich zájem a dále se vzdělávat. Druhou akcí pro veřejnost byla přednáška o detektorech gravitačních vln organizovaná Astronomickým ústavem Akademie věd pod hlavičkou programu Vesmír pro lidstvo, na které světoví odborníci představili tento zajímavý fyzikální fenomén.
Další akce v rámci Czech Space Week pořádali například liberecká IQLANDIA, Copernicus forum, Pražský institut bezpečnostních studií nebo pražská pobočka EUSPA. Máme radost z velkého zájmu organizací, odborníků i široké veřejnosti a už teď se těšíme na další ročník Czech Space Week.