Zatímco ještě před několika lety byla pro mnoho lidí AI stejně neprobádaným územím jako vesmír, v současné době je nedílnou součástí každodenního života velkého procenta lidí. A právě možnostmi využití umělé inteligence ve vesmírném výzkumu a v aplikacích se zabývá firma Huld. Jedná se o českou technologickou společnost, jež se dlouhodobě zaměřuje primárně na vývoj software v oblasti kosmických technologií a zkoumání. Jejím nesmírným přínosem je i podpora a rozvoj schopných mladých lidí.
Jedním z úspěchů této společnosti v oblasti vesmírných technologií je například účast na misi HERA k binární planetce Didymos a jejímu měsíci Dimorphos, na které ESA a její dodavatelé pracují již několik let. Na této misi se společnost Huld podílí prostřednictvím vývoje palubního softwaru nanodružice Milani. Součástí práce na projektu je vývoj software pro jednotku pro zpracování dat, ale též vývoj vizuální navigace pro pohyb v hlubokém vesmíru.
Vraťme se ještě na chvíli k otázce využití umělé inteligence ve vesmíru. Firma Huld se pustila konkrétně do vývoje systému využívajícího umělou inteligenci v oblasti detekce anomálií, nebo též systému, který by měl pomocí umělé inteligence rozpoznat, jestli není navigační systém rušený či podvržený, upozornit na tuto skutečnost a následně poskytnout korekci polohy.