/

16. 5. 2024

Mimořádný úspěch českých studentů v prestižní soutěži Conrad Challenge

Český středoškolský tým LASAR dosáhl na prestižním světovém fóru nevídaného úspěchu.

V celosvětové soutěži Conrad Challenge, která se konala v americkém Houstonu, se českým studentům podařilo zvítězit ve dvou ze tří kategorií. Tým z České republiky představil své inovativní řešení pro restart nekomunikujících družic na oběžné dráze Země, a to před odborníky z NASA a dalšími významnými zástupci kosmického průmyslu.

V konkurenci více než dvou tisíc týmů z celého světa se LASAR stal jedním z mála evropských družstev, které se probojovalo až do finále soutěže, a vůbec prvním týmem z České republiky, který se této soutěže zúčastnil. Nancy Conrad, zakladatelka soutěže a manželka zesnulého astronauta Peta Conrada, který byl třetím člověkem na Měsíci, ocenila výkon českých středoškoláků slovy: „Čeští středoškoláci mi předvedli jednu z nejlepších prezentací, jakou jsem na Conrad Challenge kdy viděla.“ Ředitel Space Center Houston William Harris dodal, že všechny projekty finálových týmů mají potenciál změnit svět, ale v Houstonu šlo především o to, kdo svou práci dokáže nejlépe prodat. A právě v tomto se český tým ukázal jako nejlepší, když získal ocenění za nejlepší prezentaci projektu jak podle odborné poroty, tak i široké veřejnosti.

Tým LASAR ve složení Simon Klinga, Richard Nikel, Anna Krebsová, Viktor Adámek a Boris Brovkin představil unikátní řešení pro znovuzprovoznění nekomunikujících družic. Pomocí laserového paprsku zasáhnou solární články družice, které se odpojí od baterií a začnou se vybíjet. Toto nežádoucí chování družice vyhodnotí jako potřebu restartu, což může vyřešit problémy s komunikací. “V našich testech posíláme do satelitu signál, který opraví drobnou softwarovou chybu,” vysvětluje Viktor Adámek.

Jedním z úkolů finalistů bylo představit svůj projekt na expu návštěvníkům kosmického centra, astronautům a inženýrům z NASA. Astronautka Megan McArthur ocenila práci týmu LASAR slovy: „Nedělají to proto, že je to jednoduché. Dělají to právě proto, že je to složité.“ Mentor týmu Jan Spratek (Planetum) pak prohlásil: „Tým je snem každého mentora. Jsou neskutečně pracovití, nevídaně pokorní, naslouchají a chtějí zpětnou vazbu. Tihle dokážou velké věci!“

Úspěch týmu LASAR je nejen obrovským přínosem pro Českou republiku, ale také ukázkou toho, jak mohou mladí lidé svými nápady a tvrdou prací dosáhnout globálního uznání. Tento úspěch rovněž otevírá cestu dalším českým týmům, které se mohou inspirovat a pokusit se navázat na tento mimořádný výkon. O tom i dalších cestách jak podpořit české studenty diskutoval tým LASARu po svém návratu i s premiérem Petrem Fialou. Členové týmu společně s Janem Spratkem a Václavem Koberou představili premiérovi svůj projekt diskutvali o případných dalších využitích i o tom, jak se rozvíjí talentovaní v Česku. Premiér týmu poděkoval za reprezentaci a předal jim pamětní listy.

Zajímá vás více informací o projektu LASAR a jeho další osud? Vše naleznete na novém webu: LASAR – The LASAR Method!