/

11. 11. 2020

S navigací, gyroskopem a bezpečnostním systémem Honeywellu až na orbit

Jedním z hlavních partnerů letošního ročníku Czech Space Week je společnost Honeywell, jedna ze 100 společností prestižního celosvětového žebříčku časopisu Fortune, která se zabývá výzkumem a výrobou technologií zlepšujících kvalitu života všech obyvatel Země, produkujících čistou energii a zvyšující naši bezpečnost.

V rámci přednášky patřící do sekce Český kosmický průmysl nám zástupce společnosti Tomáš Neužil představil aktivity divize Aerospace, zejména pak české pobočky společnosti Honeywell, která působí v rámci ČR v Praze, Brně a Olomouci.

Zatímco celosvětově má společnost Honeywell více než 110.000 zaměstnanců, z čehož 32.000 je v Europě, v České republice firma zaměstnává 750 Aerospace inzenyrů.V Praze jsou situována oddělení zaměřené na výzkum a vývoj, marketing, obchod a podpůrné funkce, pobočka v Brně je největším Evropským oddělením firmy Honeywell v oblasti výzkumu a vývoje. Výrobní závod je alokován do Olomouce, s primárním zaměřením na výrobu komponentů do leteckých motorů.

Jak zmínil Tomáš Neužil, výzkumné středisko v Brně hraje významnou roli v celosvětovém měřítku firmy. Vyvíjí se tu totiž mechanické součástky a elektronika pro radiofrekvenční komunikaci a také například senzory pro určování pozice satelitu.

Tomáš Neužil ve své prezentaci jmenoval 5 hlavních oblastí, na kterých se české zastoupení firmy podílí:

Účast na misi PROBA-3, která odstartuje v roce 2020 a jejíž součástí bude i speciální tříosý gyroskop pro určování natočení satelitu vyrobený v České republice. V rámci této mise budou dva satelity tvořit tzv. koronograf slunce – jeden satelit bude stínit slunce a druhý provádět měření. Jejich natočení vůči sobě je tak za použití zmiňovaného gyroskopu od Honeywell klíčové. Více o misi se dozvíte na videu Evropské vesmírné agentury.

Mladším bráškou je taktéž tříosý gyroskop, který je však jako bezpečnostní prvek určený pro zákazníky, kteří se podílí na projektech majících za cíl vytvořit satelitní pokrytí země internetem.

Dalším produktem, který Honeywell vyvíjí v České republice, je tzv. aktuátor, sloužící k natočení antény satelitu. Projekt byl sice loni ukončen, stále ale probíhá ladění se zákazníky.

Honeywell také pracuje na vývoji speciálního laserového optického pojítka, díky kterému mohou mezi sebou vzájemně komunikovat satelity – a to i na vzdálenost více než 8 000 kilometrů.

V rámci komerční aviatické divize pak kolegyně a kolegové v ČR pracují na součástkách pro systém satelitní komunikace a navigace, díky kterému je zajištěno bezproblémové a zároveň kompatibilní radiové spojení mezi satelitem a letadlem.

Podrobnější informace o tom, jak jeden z hlavních partnerů Czech Space Week, společnost Honeywell, naplňuje svoji vizi The Future is What We Make It se dozvíte na záznamu celé prezentace Tomáše Neužila.