Pod názvem Máte vesmír a mohla bych ho vidět se v úterý 10. 11. představil inkubátor kosmických projektů ESA BIC.
V rámci panelové diskuze, kterou za inkubátor moderovala Kateřina Syslová, se představily čtyři startupy – dva stávající a dva nově zařazené do inkubátoru. Ekonomickým oponentem jim byl exkluzivní host – ekonom a vysokoškolský pedagog Tomáš Sedláček, který se pochlubil se svými zálibami ve fyzice a astrofyzice a také se představil jako aktivní pozorovatel změn na planetě Zemi.
Kateřina Syslová v úvodu připomenula hlavní roli byznysového inkubátoru ESA BIC – vyhledávat projekty, které spojují podnikání a vesmír, dávat finanční a metodickou podporu a v neposlední řadě pomáhat se startem.
Již běžící startupy reprezentoval Martin Kubíček, který se svým startupem UptimAI dokáže díky matematickým modelováním předvídat budoucnost. V UptimAI vyvinuli algoritmus, který umí zpracovat všechna data a “nejistoty”, analyzovat je a uspořádat je ve formě pravděpodobnostního modelu. Ačkoliv byl software postaven na vědeckém výzkumu pro kosmický sektor, jeho hlavní využití vidí Martin Kubíček v inženýringu, v oblastech jako letadla, lodě či automobily, kam plánuje směřovat i svoje další aktivity.
Jakub Kapuš se svou firmou poslal do vesmíru první slovenskou nanodružici CubeSat. Jakubovi kolegové vyvinuli hardware i software a jejich první družice vyletěli do vesmíru již v roce 2017 – dokonce za finančního přispění slovenského předsedy vlády. Dnes se spin-off původní firmy nazvaný Spacemanic zaměřuje na zákazníky z řad univerzit i komerčních institucí, kteří chtějí využít tohoto nového přístupu do vesmírů. Díky Spacemanic mohou zákazníci dostat své družice na orbit za 4-5 měsíců, bez starostí s administrativou a za výrazně lepších finančních podmínek. Aktuálně firma chystá nanodružici pro maďarský astrologický ústav, která by měla odstartovat v příštím roce.
Novinkou v rodině ESA BIC je Matyáš Šanda, díky jehož podvodní stanici Hydronaut H03 mohou kosmonauti trénovat 10 metrů pod vodou například izolaci v uzavřeném prostoru. Matyáš zároveň drží rekord v době strávené pod vodou – 175 hodin, včetně dekomprese. Stavba stanice trvala téměř 10 let, než se konstruktérům podařilo dostat na velikost zhruba modulu apollo, kam se vejde tříčlenná posádka.
Na závěr se až z Indie připojila Devleena Bhattacharjee z firmy Numer8, původem z Indie, která se zaměřuje na práci s daty. Díky jejich správné analýze dokáže zefektivnit procesy a pomoci při řešení problémů. Numer8 vstupuje do inkubátoru se svojí aplikací O’Fish, jejíž hlavní myšlenkou je pomoc regulovat nadměrný rybolov a podpořit menší rybáře. Díky využití družicových dat dokáže aplikace určit vhodná místa k rybolovu a zároveň zakrýt ta, kde se již nachází příliš lodí.
Celou panelovou diskuzi můžete sledovat ze záznamu.