[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Jaké profese jsou zapojeny do kosmických aktivit? Jaké obory mám jít studovat? Jaké mám možnosti, když mě vesmír zajímá?
Na tyto a další otázky budou odpovídat vybraní řečníci na online panelové diskuzi určené pro studenty a absolventy. Diskuze se uskuteční 9. listopadu v čase od 15:30 do 17:00, kdy se podělí o své inspirativní příběhy mladí lidé, kteří pracují ve výzkumu, založili startup, absolvovali stáž v ESA nebo se vydali do českých kosmických firem.
Nedostatek kvalifikovaných pracovních pozic
Česká republika je na špičce kosmického průmyslu. Vznikají tu desítky inovativních startupů, které mají přesah do zahraničí, vyvíjíme vesmírné konstrukce a účastníme se mezinárodních vesmírných misí. Dostatek kvalifikovaných pracovníků ale u nás není, a tak se musí firmy poohlížet i v zahraničí. „V České republice je málo nejenom inženýrů ale třeba i třeba certifikovaných svářečů. Rádi bychom toto změnili a ukázali, že portfolio možností práce s přesahem do spacu je opravdu široké a různorodé,” říká Tereza Kubicová z agentury CzechInvest, která zároveň předsedá Řídícímu výboru ESA BIC Prague.
V jakých oborech lze najít uplatnění ve spacu
Pracovních příležitostí v kosmickém průmyslu a vědě je celá řada. Zájemci o “vesmírnou kariéru” nemusí studovat astronomii, astrofyziku nebo kosmické inženýrský, aby našli uplatnění v kosmických aktivitách. Ty zasahují i do takových studijních oborů jakými je třeba právo anebo psychologie.
Nejvíce kosmických příležitostí je pro studenty technických oborů od strojního inženýrství až po IT anebo elektrotechniku. Široké možnosti se ale otevírají také studentům přírodních věd nebo matematiky. Zapojit se mohou i studenti humanitních oborů. Příkladem je Karolína Rybářová, mladá právnička věnující se kosmickému právu, která několik let pracovala na kosmodromu ve Francouzské Guyaně. Momentálně působí v European Space Agency v Paříži jako Contracts officer pro Launcher Procurement Service. Se svým zajímavým a inspirativním příběhem vystoupí na online panelové diskuzi Space for Women.
Zapoj se už během studia
Možnosti pro navázání kontaktů a získání praxe a zkušeností v kosmických aktivitách se studentům nabízí už během studia na vysoké škole. Mohou se přihlásit na stáž do jedné z českých kosmických firem anebo se zúčastnit letní školy Evropské kosmické agentury. Jak se na stáž do ESA dostat poradí na pondělní panelové diskuzi Richard Hynek, který se při své stáži v ESA podílel například na misích EUCLID, PROBA3 nebo JWST.
Studenti se mohou zúčastnit také jednoho z vesmírných hackathonů, které vypisuje například agentura CzechInvest. Ten nejbližší odstartuje v rámci Czech Space Weeku už 13. listopadu. Hackathon Act in Space postaví studenty složené z mezinárodních týmu před výzvy vesmírných organizací a firem. O tom, že hachaton je skvělou příležitostí pro budoucí podnikání bude na panelové diskuzi mluvit Marek Marušin, který z hackathonového nápadu vybudoval spolu s kamarády z vysoké školy startup Zaitra využívající družicová data.
Překážkou není ani to, pokud chce student psát diplomovou práci pod vedením české kosmické firmy nebo ji vypracovávat za pomocí programů ESA (Drop Your Thesis, Fly Your Thesis, atd.) Své zkušenosti bude z posluchači sdílet Tomáš Raška, který svou diplomovou práci dělal ve firmě OHB Czechspace, kam následně i nastoupil. V neposlední řadě vystoupí na panelové diskuzi i Tereza Ďuricová – studentka doktorského programu Fyzika plazmatu a ionizovaných prostředí na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, kde se věnuje výzkum slunečního větru.
Czech Space Week letos proběhne online a všechny akce jsou zdarma. Panelové diskuze a přednášky vědců i firem budou dostupné na tomto odkazu.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]